Tabără de vară la Parohia Glodenii Gândului

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 17, 2021

Moderatorii și voluntarii au adus bucurie celor 80 de participanți din parohie. Familia și Biserica au fost valorile pe care s-au bazat activitățile taberei. Tot pe dragostea față de aproapele s-a sprijinit și atelierul de prim-ajutor, pentru că atunci când întâmpinăm o situație neprevăzută, copiii să acționeze pe măsura urgenței. Dacă pe data de 14 iulie tinerii au facut cunoștință între ei, au vizionat un film și ziua s-a încheiat cu rugăciunea de seară, ziua de 15 a fost bogată în evenimente. S-a săvârșit Sfânta Liturghie, am făcut înviorarea de dimineață, am participat la atelierele specifice, am luat masa de prânz și am organizat competiția din mini-parcul de aventură amenajat în curtea Bisericii. Canicula a fost înfrântă cu răcoritoare, ziua încheindu-se cu tradiționalul spectacol al copiilor dedicat părinților, cu focul de tabără și cu rugăciunea de seară. (pr. Lucian Vamanu)