Hramul Sfintei Parascheva, prilej de bucurie

Viața parohiei Octombrie 14, 2024

Preacuvioasă Maică Parascheva, milosti­vește-te și ajută la cererea robilor tăi!

În ziua de 14 octombrie, Biserica Ortodoxă o prăznuieşte pe Sfânta Cuvioasa Parascheva. De o cinstire deosebită se bucură Sfânta în Moldova, întrucât de mai bine de 350 de ani moaştele sale se află la Iaşi, fiind izvor de binecuvântare pentru toţi cei care o cheamă în rugăciune. Comunitatea ortodoxă din parohia Sfânta Cuvioasă Parascheva din Țolici s-a reunit în rugăciuni curate pentru ocrotitoarea sfântului lăcaș și a creștinilor de aici. Împreună la slujba Verceniei unită cu Litia și la sjulba Sfintei Liturighii, enoriașii parohiei și prietenii noștri din alte locuri pline de duhul credinței au simțit adevărata doctorie de mântuire dată nouă prin frumoasa fecioară, apărătoarea și păzitoarea noastră, Sfânta Cuvioasă Parascheva.

Citește alte articole despre: Sfânta Parascheva