Prima apariție pe scenă

Corul parohiei Decembrie 17, 2023

Prima apariție pe scenă a copiilor noștri. Timizi, dar cu bucurie, emoție și putere în inimile lor calde, copiii ,,Bucuriei” au grăit, cum au putut ei mai frumos, Nașterea Domnului.

Corul de copii al Parohiei noastre a luat naștere din dorința de a-i apropia pe cei mici de Sfânta Biserică într-o comunitate minoritar ortodoxă.

Grupul s-a format în 2019, când părintele Ioan Nemțanu a fost învrednicit să păstorească aici, pentru a oferi copiilor un loc de bucurie sfântă și de rugăciune, de împlinire, de joc și de relaționare. Așa a apărut Corul ,,Bucuria” și, în același timp, Centrul Social ,,Sfântul Stelian”, cu sală de clasă și bibliotecă pentru copiii satului. Urmând exemplul Sfintei ocrotitoare, Cuvioasa Parascheva, copiii au fost învățați de doamna preoteasă Ioana și de părintele Ioan să dăruiască iubire și, cu smerenie, aduc emoție enoriașilor cărora de multe ori le împărtășesc cu bucurie dintre învățăturile deprinse în tinda bisericii.

Urmează câteva zile cu multe și grăitoare clipe de bucurii trăite, din nou, împreună! Vă vom povesti.

Citește alte articole despre: concert colinde ASCOR