Preoteasa, bucuria copiilor

Viața parohiei Septembrie 16, 2023

Timpul trece și ne petrece spre liniște și împreună bucurie în Casa Lui Hristos. Am vorbit și am scris de multe ori despre cei mici cu suflet mare, copiii ,,Bucuriei" din parohia noastră. Acum să spunem despre cei mari care construiesc prin dragoste de Dumnezeu aceste bucurii simple și împlinitoare, ce aduc mângâiere, iubire, simțire curată în inimile micilor și marilor creștini de aici. De multe ori am citit despre oamenii care fac cinste locurilor și despre locuri în care Dumnezeu așază oamenii de care este nevoie pentru dobândirea mântuirii. Și, toți am citit despre preoți destoinici și despre preotese vrednice, despre modele de familii care viețuiesc profund creștinește. Aici, la noi, nu e doar poveste: e realitatea unui sat mic în care părintele Ioan Nemțanu își împlinește misiunea cu râvnă și dragoste alături de doamna preoteasă Ioana. In cei câțiva ani de când familia părintelui este aici, s-a dovedit că doar în apropiere de biserică oamenii sunt mai buni, mai calzi, mai sinceri. Așa este doamna preoteasă, așa este și părintele nostru. În ultimele zile, s-au revărsat emoții și lacrimi de bucurie în sufletul și în privirea frumoasă a doamnei Ioana. Surprize și bucurii neașteptate au împlinit o sărbătoare a familiei: 29 de ani de viață trăită frumos, cu dorința de a face bine, de a oferi celor din jur mai mult decât primește! Da, preoteasa noastră este tânără, talentată, înzestrată cu binecuvântate daruri din care împarte cu multă generozitate! La mulți ani cu lumină în suflet și în priviri! Bunul Dumnezeu să adauge viață binecuvântată anilor și ani binecuvântați vieții dumneavoastră!

Citește alte articole despre: bucurie sfântă