Marsul pentru viață 2024

Activități Martie 24, 2024

MARȘUL PENTRU VIAȚĂ este cel mai mare eveniment pro-viață organizat în România din 2008. În cele paisprezece ediții, s-au creat contexte favorabile informării, educației și conștientizării fiecărei persoane pentru o lume demnă, sănătoasă și puternică. Tema anului 2024 este ,,Construim împreună pentru viață" și are legătură cu nevoia de a încuraja respectul, dragostea și empatia față de viitoarea MAMA, cu încrederea, suportul emoțional și confortul femeii însărcinate. Copiii din parohia noastră, însoțiți de părintele Ioan Nemtanu cu familia, de enoriașii tineri sau de cei peste care anii au cernut înțelepciune, au răspuns invitației părintelui Gheorghe Trofin de la Parohia Boiștea și a Primăriei Comunei Petricani. S-a tras astfel un semnal de alarmă cu finalităti morale, etice și creștine care au în centru VIAȚA.

Citește alte articole despre: Marșul pentru viață Țolici