Inaugurare sală de calsă și bibliotecă

Viața parohiei Noiembrie 27, 2022

Emoție, bucurie, împlinire

A rânduit Bunul Dumnezeu să fie încununate strădaniile, eforturile și râvna celor care au făcut posibilă sărbătoarea de astăzi. În zi de frumoasă prăznuire a Sfântului Stelian, ocrotitorul copiilor și al Centrului Social Pastoral de la parohia noastră, cei mai mici dintre enoriași, membrii Corului ,,Bucuria”, au primi un dar de mare folos: o sală de activități și o bibliotecă care îi vor ajuta să cunoască lumea prin lumina Lui Hristos. O rugăciune de mulțumire oficiată de un sobor de preoți, urmată de inaugurarea sălii și a bibliotecii, de cântecele patriotice intonate de copiii coordonați de doamna preoteasă Ioana Lacramioara Nemtanu, au bucurat auditoriul.

Mulțumim autorităților locale și județene, domnului Gheorghe Savatin reprezentant al Fundației Caravana Zâmbetelor pentru mobilier, Fundației Altex pentru tablete și Fundației Autonom pentru videoproiector și materiale didactice.

Au fost prezenți părintele Gheorghe Trofin de la parohia Boiștea, părintele Florin Sinescu de la parohia Târpești, părintele Andrei Stan de la parohia Rădeni, doamna Liliana Roibu președinte al ASCIOR Piatra-Neamț, domnul Ionuț Rotaru, director al Școlii Profesionale Petricani, domnul viceprimar Cristian Apostol, enoriași și alți colaboratori.

Mulțumim Bunului Dumnezeu pentru această frumoasă realizare.

Citește alte articole despre: activități