E vremea colindelor

Viața parohiei Decembrie 22, 2022

Avem de povestit despre o zi deosebită! Cu bucurie am plecat la colindat, cu emoție am transmis vestea Nașterii Mântuitorului, cu dragoste am båtut la porți care s-au deschis larg la glasul colindătorilor, copiii și tinerii frumoși ai parohiei noastre. Am început la amiază, la Primăria comunei Petricani. Mulțumim autorităților locale pentru călduroasa primire și pentru sprijinul oferit copiilor din micuța noastră comunitate. În sat, dacă ar fi nins, ar fi fost ca în ,,Amintirile..." lui Ion Creangă. Dar atmosfera a fost cea din povești. Oameni dragi ne-au primit în case cu emoție și vădită bucurie, simțind ceea ce, poate, unii își mai amintesc din copilărie: freamătul așteptării, bucuria colindei și vestirea Nașterii Domnului care vine să ne mântuiască. Ce am simțit noi, colindătorii?! Ceea ce am transmis prin colind: dragostea Pruncului Sfânt ce se revarsă asupra întregii lumi pentru iertare. Mulțumim Părintelui nostru și doamnei preotese care ne poartă cu dragoste pe calea frumoasă a iubirii de Dumnezeu și de aproapele.

Mâine povestea noastră continuă și vom fi bucuroși să împărtășim cu prietenii alte mangâieri.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

Citește alte articole despre: Colindele de Crăciun