Concert de pricesne închinat eroilor și manifest pentru familia tradițională

Evenimente Iunie 5, 2022

Hristos s-a Înălțat!

"Ziua de duminică, 5 iunie 2022, este una specială pentru familiile creștine. Prin hotărârea nr. 629 din 12 martie 2009 a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, prima duminică de după data de 1 iunie (Ziua Internaţională a Copilului) este consacrată drept Duminica Părinţilor şi Copiilor. Așadar, o zi în care, mai mult decât în celelalte, se cuvine să reflectăm asupra frumuseții familiei".

Astăzi în mijlocul comunității noastre au avut loc mai multe evenimente, menite să puncteze aspecte importante cu privire la familia tradițională. Corul de copii "Bucuria", coordonat de Preoteasa Ioana Nemțanu, a susținut un concert închinat eroilor acestui neam, aducând în prim plan jertfa lor pentru dăinuirea FAMILIEI autentice. Tot frumoșii noștri tineri au realizat un perete, împodobit cu gânduri sincere și desene artistice despre ziua de 1 iunie, dedicată întru totul copiilor. Bineînțeles nu putem vorbi de tineri în afara FAMILIEI tradiționale, și de aceea seniorii parohiei noastre, au susținut o mișcare de apărare a nucleului acestei societăți. Părinții și bunicii grupului nostru de copii, au marcat aceasta zi printr-o imagine cu totul deosebită ce va dăinui peste veacuri. Parohia "Sfânta Parascheva" se alătură tuturor celor care apară FAMILIA tradițională de atacurile imoralității și a dezbinării sociale. Nădăjduim ca împreună să devenim și noi EROII acestui neam, prin apărarea valorilor noastre creștinești!

Slavă lui Dumnezeu pentru toate

Citește alte articole despre: Familia creştină