Bucuria Nașterii Domnului

Viața parohiei Decembrie 25, 2022

,,Hristos, cu trupul arătându-Se, Se sălăşluieşte în noi în chip negrăit. Veniţi, credincioşii, să vedem slava Lui, slavă ca a Unuia născut din Tatăl, şi să-I cântăm: Aliluia!" (Condacul al V-lea din Acatistul Nașterii Domului)

O zi de Crăciun plină de emoție s-a petrecut și în parohia noastră. Am simțit bucuria Nașterii Mântuitorului la Sfânta și dumnezeiasca Liturghie, rugăciune care a reunit în micuța noastră biserică mulți credincioși. Copiii au răspuns la strană și apoi au susținut un frumos concert de colinde sub calda îndrumare a doamnei preotese. Au fost răsplătiți cu daruri generoase toți copiii din biserică. S-a simtit o bucurie mare și suntem foarte recunoscători oamenilor buni care au făcut posibilă această sărbătoare a darurilor. Știm cu toții că mai fericit este cel care oferă decât cel care primește! Și activitatea celor mai mici dintre enoriași nu se rezumă la cântările de la Cor. Au realizat colaje și picturi ce reflectă viziunea lor asupra Sfintei Sărbători a Crăciunului, au creat felicitări pe care toți creștinii aflați la rugăciune le-au primit, împreună cu un colacel și o portocală, conform tradiției. De asemenea, două familii nevoiașe din sat au simțit bucuria Nașterii Pruncului Sfânt datorită generozității copiilor din grupul nostru.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

Citește alte articole despre: Colindele de Crăciun