Bucură-te Sfântă Parascheva mult folositoare

Viața parohiei Octombrie 17, 2022

Bucură-te, Parascheva, mult folosioare!

Din sfântul altar, din pronaos sau din naos, până în căsuta creștinului, pe ulițele satului, din vale până-n deal, s-a simțit fior de sărbătoare. Omul iubitor de Dumnezeu și-a pregătit sufletul, casa și viața pentru întâlinrea cu Sfânta. Ocrotitoare a bisericuței noastre, Sfânta Cuvioasă Parascheva aduce an de an pe creștini împreună în sfânta biserică, în rugăciune și în comuniune.

Anul acesta și gândul la Dumnezeu a fost mai puternic, inima mai plină, sufletul mai curat. Impreună, așa cum se fac lucrurile frumoase, am mulțumit. Suntem binecuvântați să trăim simplu, în satul nostru, aproape de înțeleapta fecioară care ne este pildă folositoare de smerenie, curăție și iubire. Am mulțumit și continuu înăltăm cântări de slavă pentru Sfânta luminătoare a Moldovei. Și firul ierbii s-a primenit de sărbătoare, și bisericuța s-a îmbrăcat în flori, și casele sătenilor s-au înviorat cu căldura familiei și a oamenilor dragi. Două zile de poveste mângâietoare pentru sufletele noastre ne-au purtat, sub călăuza Sfintei, în rugăciune profundă și dulce, înalțată de hram. A fost o bucurie liniștitoare, o atmosferă ce greu poate fi cuprinsă în vorbe, o trăire cu adevărat înăltătoare. Soborul preoților, răspunsurile corului Melos Paisian, prezența oamenilor din sat și de oriunde, cântările duioase sau pline de vigoare, privirile blânde și bune ne fac să nadăjduim că ruga ne-a fost auzită, că Sfânta noastră ne este aproape și ne ocrotește.

Muțumim celor care au robotit aici, celor care ni s-au alăturat în rugăciune, celor care au fost cu inimile aproape de noi, de micuța și frumoasa comunitate a bisericii Sfanta Cuvioasă Paracheva din Țolici! Bunul Dumnezeu să ne apere și Sfânta Cuvioasă Parascheva să ne aibă în pază!

Citește alte articole despre: HRAM CATEDRALA MITROPOLITANA IASI